Normal view MARC view ISBD view

Körlük / Jose Saramago; çeviren:Işık Ergüden.

by Saramago, Jose [yazar]; Ergüden, Işık [çeviren].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: : 753.Publisher: İstanbul: Kırmızı Kedi Yayınları, 2017.Edition: 4.basım.Description: 331 sayfa. ; 19 cm.ISBN: 9786052980811.Uniform titles: Ensaio sobre a cegueira. Turkish.Subject(s): Blind -- Fiction | Körler -- Roman | Portuguese Literature -- Fiction (Turkish translation) | Portekiz Edebiyatı -- Roman (Türkçeye çeviri) | Epidemics -- Fiction | Salgın hastalıklar -- RomanGenre/Form: Psychological fiction. | Psikolojik romanOnline resources: Click here to access online Awards: 1998 Nobel Edebiyat ÖdülüSummary: Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi. Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Add tag(s)
Log in to add tags.
    average rating: 5.0 (1 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Kitap Kitap İTÜ Ekrem Elginkan Merkez Kütüphane
Fiction PQ 9281.A73 E619 2017 (Browse shelf) k.1 Checked out 06/01/2019 E06594

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi.

Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikayesi.

Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

1998 Nobel Edebiyat Ödülü

Your comment
30/10/2018

Kitapta yazar, hiç bir karaktere isim vermemiş. Oldukça sürükleyici bir şekilde körlük salgınını anlatmış.İnsanların içinde bulunduğu şartların değişmesinin insanlar üzerindeki etkisi çok akıcı bir dille anlatılmış. Edit

Log in to your account to post a comment.